Podczas międzynarodowej konferencji EFNI w Sopocie, prezeska naszej Fundacji wzięła udział w panelu dyskusyjnym pt. "Jest Krajowa Strategia Edukacji Finansowej!... i co dalej?". Wraz z przedstawicielami kluczowych instytucji rozmawiano o wyzwaniach stojących przed edukacją finansową w Polsce oraz o sposobach skutecznego wdrażania strategii na przyszłość.
Panel zgromadził ekspertów z różnych sektorów – zarówno publicznego, jak i prywatnego. Obok Anny Bichty w dyskusji udział wzięli m.in. Paweł Zegarłowicz, prezes Fundacji Citi Handlowy im. L. Kronenberga, Monika Wojciechowska, pełnomocnik Ministra Finansów ds. Strategii Edukacji Finansowej oraz Maciej Kuziemski, prezes Fundacji PKO BP. Rozmowy skoncentrowały się na przyszłości Krajowej Strategii Edukacji Finansowej i jej znaczeniu dla poprawy świadomości finansowej Polaków.
O tym, jak ważny jest ten temat świadczą badania prowadzone przez naszą Fundację, które pokazują, że chociaż 71% Polaków uważa oszczędzanie za istotne, tylko 51% faktycznie podejmuje świadome działania w tym kierunku. To problem, który ma swoje korzenie w braku długoterminowego planowania finansowego. Polacy oszczędzają głównie "na czarną godzinę", co odzwierciedla niepewność gospodarczą ostatnich lat. Jednakże oszczędzanie na inne cele, takie jak zabezpieczenie emerytalne, zyskało na znaczeniu dopiero w ostatnim czasie. Nasze dane wskazują na wzrost zainteresowania oszczędzaniem na emeryturę, ale ten proces wymaga dalszego wsparcia edukacyjnego.
Zadłużenie to kolejny obszar, który wymaga większej uwagi w edukacji finansowej. Z naszych badań wynika, że 39% Polaków posiada zobowiązania finansowe, a 9% spłaca raty, które przekraczają połowę ich dochodów. Taka sytuacja niesie ze sobą ogromne ryzyko finansowe, szczególnie wśród młodych dorosłych, którzy coraz częściej sięgają po kredyty i pożyczki bez odpowiedniego planowania. Wskazuje to na potrzebę zwiększenia świadomości w zakresie zarządzania budżetem domowym, unikania nadmiernych zobowiązań i świadomego podejmowania decyzji finansowych. W tym kontekście działania edukacyjne naszej Fundacji są kluczowe dla poprawy sytuacji ekonomicznej polskich gospodarstw domowych.
Dla wszystkich zainteresowanych tematyką finansów osobistych polecamy nasz portal zdrowiefinansowe.pl, na którym znajduje się szeroki wybór artykułów, wywiadów, filmów i animacji. To bogate źródło praktycznych wskazówek, które pomagają w świadomym zarządzaniu finansami, oszczędzaniu oraz planowaniu swojej przyszłości finansowej.