Polecamy webinar Marioli Fik, który zorganizowaliśmy w ramach programu #SuperKoderzy. Trenerka pochyla się w nim nad mądrymi i świadomymi działaniami dla klimatu oraz podpowiada, jak angażować w nie zarówno uczennice i uczniów, jak i swoją rodzinę i przyjaciół.
Mariola przybliża kluczowe pojęcia (np. ekologia cyfrowa) i zadaje pytania – o ślad cyfrowy, postępowanie z elektrośmieciami czy skład naszych telefonów. Na niektóre z nich pewnie znamy odpowiedź lub przynajmniej coś kojarzymy. Niektóre jednak są bardzo nieoczywiste.
Przede wszystkim zaś trenerka przekazuje bazę sprawdzonych zasobów dostępnych w sieci – stron internetowych, poradników i narzędzi, które można z powodzeniem wykorzystać podczas zajęć szkolnych i dodatkowych. Pośród nich znajdziesz na przykład:
- Poradnik – jak zbudować hotel dla owadów;
- Infografikę przedstawiającą pierwiastki, z których zbudowane są nasze telefony;
- Kalkulator śladu węglowego;
- Narzędziownik z doświadczeniami, które warto przeprowadzić w szkole.
Przy okazji Mariola poleca świetny materiał – komplet scenariuszy zajęć Dział@j dla klimatu przeznaczonych dla dzieci w wieku 8-12 lat. Scenariusze te powstały we współpracy z Kamilem Śliwowskim z Rady Programowej Fundacji Orange oraz Mariolą Fik jako konsultantką merytoryczną. To propozycje na angażujące lekcje, baza pomysłów i wskazówek co do tego, jak uwrażliwiać dzieci i młodzież na tematy związane z nawykami cyfrowymi i ekologią.
Obejrzyj webinar i dowiedz się więcej.