Październik miesiącem... Tygodnia dla Oszczędzania :-). Zapraszamy zatem nauczycieli i uczniów do udziału w kolejnej edycji akcji społecznej Tydzień dla Oszczędzania. W tym roku szczególną uwagę zwrócimy na kształtowanie umiejętności zarządzania własnymi pieniędzmi i analizę ofert instytucji finansowych, co pozwoli nam ostrożniej inwestować nasze pieniądze.
Tydzień dla Oszczędzania to jedna z największych akcji edukacyjnych w Polsce i Europie, której celem jest popularyzacja wiedzy z zakresu zarządzania własnymi środkami finansowymi. Edukacja finansowa jest dla każdej rodziny i każdej osoby fundamentem, na którym można budować osobisty i zawodowy sukces.
W edycji 2012 akcji zapraszamy do udziału w następujących przedsięwzięciach:
I. GRA INTERNETOWA "PIERWSZY MILION"
Dla kogo? Dla uczniów szkół ponadpodstawowych, studentów, nauczycieli, osób pracujących i niepracujących.
Wyobraź sobie, że zarabiasz milion złotych. To niemożliwe? Ależ wręcz przeciwnie, każdy z nas może być milionerem. Na początek spróbuj zdobyć swój pierwszy milion grając w jedną z najciekwszych edukacyjnych gier online, jakie istnieją na rynku.
II. ZAJĘCIA PRAKTYCZNE dla uczniów "Zarządzamy własnymi finansami"
Dla kogo? Dla uczniów szkół ponadpodstawowych, nauczycieli
Jeśli jesteś nauczycielem i uczysz w gimnazjum lub szkole ponadgimnazjalnej, mamy dla Ciebie zaproszenie do współpracy. Przygotowaliśmy scenariusz zajęć dotyczących zarządzania finansami osobistymi, w oparciu o który można zaplanować i przeprowadzić jedną lub dwie bardzo ciekawe lekcje, przekazując uczniom praktyczną wiedzę i podnosząc ich umiejętności związane z oszczędzaniem, wydawaniem i inwestowaniem pieniędzy.
Wydaje nam się, że z takim pakietem trafiliśmy w dobry czas. Media od kilku miesięcy praktycznie codziennie donoszą o kłopotach finansowych Polaków - wiele osób straciło swoje życiowe oszczędności powierzając je niewiarygodnym instytucjom prowadzącym działalność łudząco podobną do bankowej. To w szkole jest miejsce na edukację finansową i wykształcenie podstawowych "mechanizmów obronnych", aby Polacy nie podejmowali decyzji finansowych, które będą wpędzać ich w kłopoty.
Zakres merytoryczny scenariusza:
- Planowanie finansów osobistych
- Świadomość konsekwencji zadłużenia
- Dopasowanie rodzaju oszczędzania do osobistych potrzeb
Scenariusz składa się z trzech bloków tematycznych. Do lekcji dołączone są materiały pomocnicze, spis ciekawych multimediów do wykorzystania na lekcjach, jak również opisy dwóch dodatkowych zadań oraz dwóch mini-projektów. Nauczyciel wybiera zagadnienia w zależności od poziomu trudności i możliwości czasowych.
W przygotowaniu są ponadto dwie lekcje multimedialne: "Jak wydawać, aby na wszystko starczyło?" i "Jak zaoszczędzić pierwszy milion?" (zamieścimy je w tym serwisie w październiku).
Zachęcamy uczniów do udziału w MINI-PROJEKTACH i ZADANIACH edukacyjnych:
- zadanie: "Inflacja w domu i zagrodzie"
- zadanie: "Odkładamy na konto oszczędnościowe"
- mini-projekt: "Zareklamuj konto!"
- mini-projekt: "Finanse bez tajemnic"
Zadania dla uczniów są bardzo zróżnicowane: część z nich polega na praktycznym użyciu umiejętności matematycznych, by móc wybrać najkorzystniejsze konto lub lokatę. Inne polegać będą na zebraniu informacji i przedstawienie ich rówieśnikom w atrakcyjnej formie: gazetki, bloga, plakatu, audycji radiowej.
WSZYSTKIE MATERIAŁY SĄ DO POBRANIA ZE STREFY DLA NAUCZYCIELA!
UWAGA! NALEŻY DO 22 GRUDNIA 2012 r. ZAREJESTROWAĆ SZKOŁĘ POPRZEZ FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY.
III. KONKURSY dla uczniów i nauczycieli z licznymi nagrodami (współorganizowane z Centrum Edukacji Obywatelskiej)
Dla kogo? Dla uczniów szkół ponadpodstawowych, nauczycieli
FINANSE BEZ TAJEMNIC - to konkurs dla uczniów na najciekawszą gazetkę szkolną online na temat finansów osobistych i upowszechnianie jej w Internecie. Organizatorem konkursu jest Centrum Edukacji Obywatelskiej wspólnie z Fundacją Think!. Więcej informacji.
WIRTUALNY PLAKAT, REALNE ZYSKI - to konkurs na wirtualny plakat promujący oszczędzanie. Wymyślcie, jak przekonać Polaków, aby lepiej zarządzali własnymi finansami. Organizatorem konkursu jest Centrum Edukacji Obywatelskiej wspólnie z Fundacją Think!. Więcej informacji.