W dniach 20-21 sierpnia zorganizowaliśmy w Szkole Podstawowej nr 306 w Warszawie praktyczne warsztaty poświęcone wykorzystaniu technologii edukacyjnych w nauczaniu. W szkoleniu w ramach Programu Superbelfer wzięła udział grupa 20 nauczycielek, które podczas dwudniowych zajęć zaznajomiły się z kilkunastoma narzędziami internetowymi, dzięki którym można zwiększyć skuteczność przekazu edukacyjnego, zaangażowanie uczniów na zajęcia i ich motywację do nauki w szkole i w domu.
Szkolenie prowadziły dwie nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej z grupy Superbelfrzy RP, które od realizują z powodzeniem lekcje z wykorzystaniem TIK: Jolanta Okuniewska ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Olsztynie i Wiesława Kopf z Zespołu Szkół nr 24 w Bydgoszczy. W trakcie szkoleń zaprezentowaliśmy m. in. wykorzystanie narzędzi Google (w tym zwłaszcza Dysku), pokazywaliśmy jak tworzyć strony www w Jimdo, tworzyliśmy gry i zabawy edukacyjne w Learning Apps i Zondle, mówiące awatary w Voki, komiksy w Pixton, piękne e-booki w StoryBird. Pokazaliśmy także Padlet, Flickr, YouTube, Photo Story 3 oraz Class Dojo.
Uwrażliwialiśmy, że korzystanie z technologii ma największy sens wtedy, jeśli to uczniowie są w centrum procesu uczenia i używają tych technologii do tworzenia, a nie do odtwarzania. Zachęcaliśmy, zgodnie z modelem SAMR, do modyfikowania i redefiniowania tradycyjnych metod kształcenia, tak, aby jak najpełniej kształcić umiejętności potrzebne uczniom w XXI wieku. Szkolenia były zorganizowane we współpracy z portalem Edunews.pl.
Szkoły zainteresowane warsztatami podnoszącymi kompetencje cyfrowe i umiejętności dydaktyczne prosimy o kontakt: Program Superbelfer.