Jedną z form działalności Fundacji Think! jest organizacja warsztatów dla młodzieży dotyczących korzystania z popularnych i mniej popularnych narzędzi TIK. Na zaproszenie pani Anety Tarnawskiej przeprowadziliśmy w Zespole Szkól nr 7 im. Szczepana Bońkowskiego w Warszawie warsztaty filmowe. Tematem pierwszej części spotkania było pokazanie, dlaczego Warszawa może fascynować i inspirować dokumentalistów i czym jest dokument miejski.
Julia Pełka, reżyserka i operatorka, która wymyśliła scenariusz warsztatu, przygotowała fragmenty kilku filmów dokumentalnych o Warszawie: "Spacerek staromiejski" (1958, reż. Andrzej Munk), "Moja Warszawa" (2003, reż. Maria Zmarz-Koczanowicz), oraz "Jestem Zły" (1998, reż. Grzegorz Pacek). Po obejrzeniu filmów i dyskusji na ich temat, przybliżyliśmy uczniom ideę naszego projektu i zachęciliśmy, by sami sięgnęli po kamery i opowiedzieli o swojej Warszawie.
W drugiej części uczniowie zapoznali się z podstawowymi zasadami tworzenia storyboardu i myślenia o planowaniu realizacji filmu. Mieli za zadanie wymyślić pomysł na film o Warszawie i naszkicować sześć klatek, ujęć, które chcieliby nakręcić. Pomysły, które zostały utrwalone w tych scenopisach były bardzo oryginalne i ciekawe ? od filmu o warszawskich motocyklistach i ich ulubionych miejscach w stolicy, po stylizowane na film przyrodniczy studium warszawskich "typów", jak hippsterzy czy dresiarze.
Projekt "Warszawskie skarby" trwa do listopada 2014 r. Na uczniowskie filmy czekamy do 7 listopada, a nauczyciele mogą rejestrować szkołę poprzez e-formularz do 31.10 na stronie www.skarbymiasta.pl.
Zdjęcia z warsztatów i zgodę na ich wykorzystanie otrzymaliśmy od p. Anny Tarnawskiej z ZS nr 7 w Warszawie.